Ediţia a IV-a Superkombat World Grand Prix Giurgiu, încununată de succes

Cea de-a patra ediţie a Galei Superkombat World Grand Prix din acest an, găzduită de Sala Polivalentă „Chauncey Hardy” din Giurgiu, s-a bucurat de un real succes în rândul giurgiuvenilor, dovadă fiind sala plină de iubitori K1. Aceştia au venit într-un număr mare pentru a-şi susţine conaţionalii aflaţi în competiţie, iar eforturile le-au fost răsplătite, sportivii români obţinând rezultate foarte bune în meciurile disputate.
Astfel, campionul mondial Bogdan Stoica a câştigat prin KO meciul cu egipteanul Amir Zeyada, Mirel Iacob l-a învins prin decizie tehnică în runda a doua pe italianul Francesco Mattioli, iar Ciprian Şchiopu l-a învins prin TKO în prima repriză pe italianul Jacopo Bianconcini.
Învingându-l pe Amir Zeyada, cel care a obţinut două succese înainte de limită împotriva lui Tyrone Spong, sportivul român Bogdan Stoica a ajuns la a 7-a victorie consecutivă, iar în decembrie îşi va apăra la Galaţi centura mondială la categoria cruiser.
Gala desfăşurată la Giurgiu a fost organizată de Eduard Irimia, preşedintele SUPERKOMBAT® Fighting Championship, împreună cu Primăria Municipiului Giurgiu, care a asigurat partea de logistică. La eveniment a fost prezent şi edilul şef Nicolae Barbu, care la final i-a premiat pe sportivii participanţi la competiţie.
Giurgiu a fost astfel gazda unui eveniment de mare vizibilitate, transmis în direct în peste 80 de ţări de pe cinci continente.

Rezultatele complete Superkombat World Grand Prix Giurgiu pot fi consultate aici.

Super Fight – categoria semigrea:
Ciprian Şchiopu (România) l-a învins prin TKO în prima repriză pe Jacopo Bianconcini (Italia)

Super-fight – categoria grea:
Damian Garcia (Spania) l-a învins după o rundă suplimentară pe James Wilson (SUA)

Super-fight – categoria super cruiser:
Redouan Cairo (Surinam) l-a învins prin KO în repriza a treia pe Sebastian Ciobanu (România)

Super-fight – categoria semigrea:
Mirel Iacob (România) l-a învins prin decizie tehnică în runda a doua pe Francesco Mattioli (Italia)

Super-fight – categoria cruiser:
Bogdan Stoica (România) l-a învins prin KO în prima repriză pe Amir Zeyada (Egipt)

Turneu categoria grea:
Semifinala 1: Thomas Vanneste (Belgia) l-a învins prin decizie majoritară pe Dorin Robert (România)
Semifinala 2: Jeghiş Egoian (Armenia) l-a învins prin decizie split pe Ibrahim Aarab (Maroc)
Finala: Jeghiş Egoian l-a învins prin decizie unanimp pe Thomas Vanneste.

Ultima modificare: 14.10.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Sportivii care vor participa mâine la gala SuperKombat au fost prezenţi la “cântarul oficial”